MŮJ ŽIVOT S BEZLEPKOVOU DIETOU + GIVEAWAY: VYZKOUŠEJ SI TAKÉ BEZLEPKOVOU STRAVU!

16. ledna 2015 v 16:59 | Article posted by Helena Lott |  Food&Drinks

Po nějaké době se ozývám s novým článkem, o který jste mě prosili snad skoro i více, než o RoomTour (pořád na ni myslím), a to je už co říct. Vlastně jsem ze začátku ani nemyslela, že bych se k tomu dokopala, ale když jsem zběžně projížděla těch přes 300 nezodpovězených otázek na asku (na které se co nejrychleji vrhnu, hned jak mi to zdravotní stav dovolí), tak velká část z nich se týká právě mé bezlepkové stravy. Také mi přišly nějaké maily, takže jsem se nakonec rozhodla dát něco dohromady. Jednu věc bych ale chtěla upřesnit: nejsem žádný odborník, nesnažím se vám tady něco vnucovat, jedná se o mé vlastní zkušenosti.Co je to bezlepková dieta?

Pojem, který se v současné době objevuje snad na každém rohu, i přes to se ale najde hromada lidí, co o tom nikdy neslyšela, což mě pokaždé dost překvapí. Jak je již z názvu patrné, jedná se o dietu, která spočívá ve vyloučení lepku ze stravu. A co všechno si představit pod pojmem lepek? Především se jedná o obilniny (pšenice, žito, oves, ječmen), tedy tabu jsou veškeré obilné výrobky.

Co všechno se tedy nesmí?

Nejzásadnější věc je nejspíš běžné pečivo, to je ovšem poměrně logické. Lepek se ovšem nachází snad ve všem, proto je důležité důkladně si pročíst složení výrobků - a to i u těch, u kterých by nás to ani nenapadlo. Lepek totiž neznamená jen mouku, ale je přidáván také do párků, čokolád, kečupu, zmrzliny, šunky a mnoho dalšího. A ještě jedna důležitá věc - pivo.

Proč se bezlepková dieta drží?

Bezlepková dieta je řešením pro lidi s celiakií, na kterou doposud neexistuje lék. Celiaci nesnesou lepek, výsledkem porušování bezlepkové diety u celiaků může být například neplodnost, nebo rakovina. Dále existuje také alergie na lepek a nesnášenlivost.

První rok s bezlepkovou dietou

Mé problémy začaly, když jsem bývala hodně nemocná, celiaci mají často sníženou imunitu. Celiakie mi ale byla diagnistikována až asi před dvěma lety. A přiznám se, že jsem z toho byla hodně špatná. Ukáply i nějaké ty slzy, byla jsem hrozně naštvaná a rozhodla se nemoc bojkotovat. Doma slušňák, venku rebel. Pizza, zmrzlina v kornoutku, sušenky... to bylo prostě moje a nikdo mi to přeci ze dne na den nevezme. První rok jsem tedy dietu spíše nedodržovala, než dodržovala. Často mě bolelo břicho, ale jinak mě to nijak neovlivňovalo (i když u některých jen maličko mouky způsobí průjem/zvracení), tedy jsem si žila svůj život dál a nijak si nemoc nepřipouštěla.

Doma jsem samozřejmě jedla poctivě jen bezlepkovou stravu a musím vám říct, že to není zrovna lehká záležitost, protože už po prvním soustě bezlepkového chleba jsem si řekla, že toto prostě nezvládnu. Ano, není dobrý. Člověk se z něj ani moc nenají, když už ho dokáže pokousat a polknout. Cena se pohybuje od 55,- nahoru za 300 gramů, tedy levnější než 55,- jsem ještě nenašla. V některých prodejnách se najde i za stovku. Co mi ale chutná, je bezlepkový rohlík, cena se ale pohybuje kolem 10,- za 1.

Abych to shrnula - bezlepkovou dietu jsem brala jako to nejhorší, co se mi kdy mohlo stát, nedokázala jsem se s tím smířit. Nechutnalo mi to, nechtěla jsem to jíst, nejedla jsem to. Na všechny jsem byla zlá, protože já bezlepkovou dietu mít nechci, tak někdo něco udělejte, abych nemusela! Doktoři jsou idioti, jen já mám pravdu a nepotřebuji to.

Ono to vlastně vůbec není tak zlé

Druhý rok jsem se více snažila, řekla jsem si, že to zkusím. Pár měsíců jsem se lepku ani nedotkla, no potom jsem se jednou zase naštvala a dala si pizzu. A nestihla jsem se divit - nechutnala mi. A to dokonce do takové míry, že jsem si 2x kousla a konec. Rohlík, chleba z pšeničné mouky? Taky ne. Celé se to obrátilo. Zatímco mi to příšerné bezlepkové jídlo začalo i chutnat, normální chutnalo jako hlína. Skutečně je to jenom síla zvyku.

Člověk časem přijde na to, že bezlepkové zákusky jsou naprosto perfektní. Cena bezlepkových výrobků je šílená, kilogram mouky skoro 100,- (Jizerka), potom již zmiňované pečivo a spousta dalších potravin (těstoviny, ...). Pojišťovny většinou určitou částku přeplácí, ovšem každá v jiné hodnotě. Výhodné je to u VZP, kde jsem přestoupila od RBP.

100% dietu držím asi půl roku (během dovolené v zahraničí jsem neměla jak ji dodržovat) a nemůžu si stěžovat. Cítím se skvěle (když vynechám současné problémy, ale to s tím nemá nic společného) a mám skvělý pocit, že žiju zdravě. Člověk si musí najít potraviny, které mu chutnají, změnit suroviny, ze kterých vaří a více se hlídat v restauracích. Nejspíš jste už slyšeli o novém zákoně, kdy mají restaurace povinnost uvádět alergeny - tedy pro nás bezlepkové ideální věc. Není to žádná katastrofa ani konec světa. S bezlepkovou dietou nejspíš strávím zbytek života, pokud se nenajde lék, ale nemyslím si, že i kdyby se náhodou něco našlo, že bych s tím sekla. Normální strava mi vůbec nechybí, protože teď už většina zboží je nahraditelná za bezlepkové - člověk si jen musí zjistit, kde hledat. Mám doma bezlepkové čokoládové kuličky (typu Nesquik), piškoty, sušenky, müsli, vím, kde zavolat, abych si objednala bezlepkovou pizzu, nebo jiné bezlepkové jídlo. Tedy jsem šťastný člověk. A když už si bezlepkovou pizzu objednám a nachvilku ji odložím, půlku mi sní zbytek rodiny, protože je lepší, než normální. Nepříjemné pro mě akorát je, když jdu někam na návštěvu a způsobuji potíže. Musím ale přiznat, že mi vždy udělá hroznou radost, když na mě někdo myslí a něco bezlepkového mi přichystá :-)


Pokud i vám diagnostikovali jakoukoliv nesnášenlivost lepku, není to konec světa. Vlastně máte konečně důvod začít žít zdravě, protože se vsadím, že to je beztak vaše každoroční předsevzetí. Ještě bych asi zmínila, že mi tehdy dost pomohlo, když jsem si uvědomila, že v tom přeci nejsem sama. Pokud mě sledujete již delší dobu, tak víte, že jsem 2 roky strávila na fanstránce o skvělém americkém herci a aktivistovi Ianu Somerhalderovi, který sám bezlepkovou dietu drží. Je to dětinské, ale dost mi to tehdy pomohlo, že jeden z mých největších idolů je na tom stejně. Nechci vám tím říct, že si máte najít nějakého oblíbeného zpěváka, který taky dietu drží, ale najít si něco, co vám pomůže se přes to přenést. Druhá věc, co mě donutila věc akceptovat, byly bezlepkové pražské koule :D Ty zákusky vážně musíte zkusit. Exisují bezlepkové pekárny, vše se dá najít na internetu.

Pokud očekáváte, že po výměně normálního jídelníčku za bezlepkový zhubnete, jste na omylu. Strava vám prospívá spíše vevnitř, takže pokud budete sice jíst bezlepkově, ale do toho se cpát všemožnými sladkostmi, klidně můžou jít kila nahoru. Pokud tedy bezlepek chcete brát jako pomoc při shazování, určitě je to skvělý start jako zdravá strava, ale není to tak, že můžete sníst všechno (jen to tak zmiňuji, protože jsem si sama myslela, že jen proto, že teď jím bezlepkově, tak budu za chvilku kost a kůže).

Pokud se i vy rozhodnete pro život s bezlepkovou dietou, přeji hodně štěstí a pevné nervy :-)

Slavní gluten-free

Na závěr mého povídání pro vás mám pár slavných, kteří se pro bezlepkovou dietu rozhodli, ať už kvůli zdraví, nebo z vlastní vůle: Ian Somerhalder, Zooey Deschanel, Ryan Phillipe, Serena Williams, Novak Djoković, Chelsea Clinton, Rachel Weisz, Geri Halliwell, Sabine Lisicki, Miley Cyrus, Victoria Beckham, Jessica Alba, Miranda Kerr, Gwyneth Paltrow, Lady Gaga, Katy Perry, Nina Dobrev (?), Kim Kardashian (?).

Máš otázky?

Pokud vás zajímá víc, ráda na vaše otázky odpovím na asku nebo facebooku :-) Přiznávám, že ask mám teď ale zaplněn hromadou nezodpovězených otázek, pokud tedy spěcháte, zanechte komentář pod článkem, ráda odpovím :-)

Chceš to taky zkusit? Giveaway: gluten-free food!

Pokud tě láká možnost bezlepkovou dietu si zdarma vyzkoušet, nebo alespoň určité výrobky, určitě se zapoj do mé giveaway. Jeden z vás získá zásilku s potravinami, které vidíte na fotografii v úvodu článku. (Pro ty sušenky bych vraždila, takže jen do toho :D).

Balík obsahuje:
~ 2x bezlepkový chléb
~ Glutaline bezlepkové sušenky velké
~ Glutaline bezlepkové sušenky malé
~ 2x bezlepkové piškoty
~ Celi hope oplatek
~ Brigit oplatek
~ Bezlepkové kokosky
veškeré potraviny samozřejmě jedlé, neprošlé a odpovídajícím způsobem zabalené do krabice, aby přežily cestu - odzkoušené


Podmínky pro zapojení se do soutěže:
~ Sleduj mě na facebooku (like)

Pro další vstupy (více lístků při losování) mě následuj na:

→ Zapojit se může kdokoliv z ČR & SR.
→ Výherce bude vylosován + menší gluten-free balíček pro nejoriginálnější odpověď (více v přihlášce)

ZAPOJ SE DO GIVEAWAY ZDE

FOLLOW ME | Instagram ~ Ask ~ Twitter~ Facebook
 


Komentáře

1 Em Em | 16. ledna 2015 v 17:33 | Reagovat

Fakt strašne neznášam dlhé články :D Ale pri tomto mi to vôbec nevadilo, fakt sa mi čítal veľmi dobre a hlavne som sa veľa vecí dozvedela :) Viem, že si mi to niekedy dávno písala, že máš bezlepkovú diétu a ja som si to naozaj predstavovala ako koniec sveta :D Ale ako tak čítam, tak človek si proste musí len zvyknúť a so všetkým sa dá naozaj žiť :) Verím tomu, že ja na tvojom mieste by som sa zachovala určite rovnako a stále to porušovala a robila si čo by som len chcela :D Dúfam, že ti to dlho vydrží a nebudeš to veľa porušovať ! :D A tiež dúfam, že sa raz lekárom podarí nájsť liek :) Určite by som raz takéto potraviny chcela ochutnať :) (takže to máš poslať mne :DDD)

2 potatoest potato potatoest potato | Web | 16. ledna 2015 v 17:43 | Reagovat

Áno, áno ja o tomto furt počúvam najčastejšie, keď ma pošlú s jedlom späť do kuchyne so slovami "Ja mám bezlepkové" :D

Nevydržala by som to. Milujem pečivo. A ako si písala, pečivo sa proste logicky nesmie.  :-)

3 myevent myevent | Web | 16. ledna 2015 v 17:43 | Reagovat

Mám úpně stejnou bezlepkovou dietu... :-)
Vím, jaké to je nemít např. rohlíky, pizzu...
Krásný článek! :-)  :-)  :-) Ten se fakt povedl!

4 Majkla Majkla | 16. ledna 2015 v 17:49 | Reagovat

Taky mám celiakii, kterou mi zjistili tak před 4 lety. Opravdu špatně se na to zvyká. Je to opravdu změna, která nejde jen tak přehlížet, ale vlastně už si ani nepamatuju jak jsem na takovou zprávu zareagovala. Myslím, že jsem to zvládla bez zbytečných emocí, ale co jsem zvládala nejhůře bylo právě jídlo. Co můžu jíst? Co nesmím jíst a co jíst naopak musím? Všechno se to obrátilo, ale dietu jsem pečlivě dodržovala už od začátku. Teď, po 4 letech, kdy už to všechno vím a znám, veškeré složení potravin si pročítám jsem si na to zvykla a musím uznat, že i bezlepkové potrviny mi připadají lepší než ty s lepkem. Sem tam (to ale například jednou za rok) si dám nějakou tu dobrou lepkovou věcičku a nic to se mnou nedělá.. ale lepší je neryskovat !
Moc pěkný článek :)

5 Helena Lott Helena Lott | Web | 16. ledna 2015 v 17:54 | Reagovat

[1]: Upřímně, už ani nemám nijak chuť to porušovat, lepkové jídlo mi nechutná, tedy jak co, dobře :D ale potraviny s hromadou pšeničné mouky mi rozhodně nechybí, a i když na něj mám někdy chuť, tak ti to nechutná no :-D

[2]: bezlepkové rohlíky nahradí jakékoliv pečivo s lepkem :-D  :-D toto se zrovna vydržet dá, i když jsem se toho nejvíc bála :-)

[3]: Děkuji :-) Jinak zkoušela jsi bezlepkovou pizzu, nebo ty rohlíky? Je to vážně úžasné, doporučuji! :-)

[4]: Mě v té době bylo 13/14, takže jsem to brala vážně jako konec světa. Teď se snažím neporušovat, vlastně mi to i jde :-D Ale uvidím, třeba v budoucnosti taky zase zahřeším :-) A děkuji :-)

6 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 16. ledna 2015 v 18:33 | Reagovat

Tak tento článek mě velice zaujal, jelikož já o této nemoci slyším opravdu hodně, ale jediné co jsem zjistila je, že se nesmí lepek. Ale tento článek mi dal velice nových informací a aspoň vím, co bych mohla poradit ostatním :)
Myslím, že tento článek je velice vhodný a informativní a každý se dozvěděl něco nového :)
Je mi vlastně líto, že takovou nemocí trpíš, když na ni neexistuje lék, ale je dobře, že to takhle zvládáš a dokonce jsi se odnaučila na normální jídla s lepkem, za což opravdu máš obdiv :) Nevím jestli bych se dokázala vzdát sladkého, jelikož čokoláda to je prostě láska.
Hodně ráda bych se naučila jíst zdravě a proto se zapojím do soutěže, i když vím, že pravděpodobnost, že vyhraji je nulová :) Zkusit se musí všechno. Ráda bych začala běhat, cvičit a žít zdravě, jelikož opravdu potřebuji kila dolů - každý vidí, jak jsem přibrala. Vím, že váha není všechno, ale já se prostě takhle necítím dobře. Takže se pokusím tu výživu nějak omezit a přispět zdravější stravou :)
Takže děkuji za tento článek a doufám, že ti už je lépe. A pokud mě říkáš, že jsem talent na psaní, v tom případě ty jsi hotová královna na psaní článků :)

7 Ta "neviditelná" :) Ta "neviditelná" :) | Web | 16. ledna 2015 v 18:35 | Reagovat

Ještě jsem zapomněla dodat, že FB ti lajknu hned zítra, nebo v neděli, jak se dostanu na fb :)) Snad se nezlobíš :) Ale určitě ti ji lajknu, bohužel to ostatní nemůžu, jelikož to nemám založené:/ :))

8 Anett • bellathorne-official Anett • bellathorne-official | Web | 16. ledna 2015 v 18:38 | Reagovat

Díky za skvělý článek, zase jsem o něco chytřejší:D Ale netuším, zda bych to zvládla...:D Máš můj obdiv, že to tak skvěle zvládáš:)

9 My-everyday-style My-everyday-style | Web | 16. ledna 2015 v 18:45 | Reagovat

Jé děkuji za pěkný článek :) Já mám také bezlepkovou dietu :) A nápad na giveaway opravdu skvělý!

10 fakynn fakynn | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 18:47 | Reagovat

Na táboře jsem už dva roky měla kluka, co právě má bezlepkovou dietu a má silnou alergii a já nevím, co všechno. Když si i jen ždibeček, má hrozné křeče, zvrací, průjem. Dost ho lituji a vždy, když vidím ty pálky za bezlepkové jídlo, lituji i jeho mamku.
Ale zvládnout se dá vše. :)

Ochutnávala jsem od něj ten chléb a byl to vážně kekel. :D

11 Katty~ Katty~ | Web | 16. ledna 2015 v 20:29 | Reagovat

Znám už hodně lidí, kteří tuto dietu museli držet a zdá se mi, že za poslední roky to šlo hodně do popředí :)
Každopádně si myslím, že je super, že jsi se nakonec překonala a začala to dodržovat :) Já bych asi udělala to samé, zdraví je přece přednější :)))

12 WaterLily WaterLily | E-mail | Web | 16. ledna 2015 v 20:55 | Reagovat

Tak to s těma známkama mě mrzí, učitelé prostě někdy nechápou. Napiš kdy přesně tě zkoušky čekají a já na tebe budu myslet :) A určitě to zvládneš :) A natřei jim to tam a horečce to natři taky :) :D
no oslavy narozenin s pořádně užij, hlavně tu tvojí :)

13 *Vanilla *Vanilla | Web | 16. ledna 2015 v 22:23 | Reagovat

Zdraví je důležité a jsi šikovná že nám tady dokazuješ jak jsi silná a jak to může jít dobře :) Jsi opravdu šikovná :)

14 K. K. | 17. ledna 2015 v 0:02 | Reagovat

Článek je fakt úžasný :-).
Kdyby mi řekli že mám celiakii před přečtením tohoto článku,tak bych asi dost vyšilovala :-D .A z největší pravděpodobností by to dopadlo přesně tak jak jsi psala :D- doma bych to vzorně dodržovala a venku bych se na to vykašlala :D.Ale po přečtení článku už to tak děsivě nezní :D...
a věřím že je to o zvyku.
Ve třídě jsme si dali Chalange " vegan týden" první den jsem měla pocit že nemůžu jíst snad nic (menší problém-nejím většinu zeleniny) ale později jsem si na to zvykla a ani mi to nepřišlo :D
takže vidím novou chalange :D týden bez lepku :-|  ;-)

15 Andrew Andrew | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 2:08 | Reagovat

Teeeeda :D ... moc hezky napsaný - já si vždycky myslel, že je to celkem na nic muset držet tu bezlepkovou dietu, ale jak jsem tak četl, tak jsem si uvědomil dvě věci...1. že toho zřejmě moc nevím :D a že držet takovou dietu není až rtak špatný jak se zdá :D A každopádně to mmuselo chtít opravdu silnou vůli to takhle vydržet.. :-)

16 Ranly Ranly | Web | 17. ledna 2015 v 11:06 | Reagovat

Super článek. Já sice nemám potvrzeno že bych měla mít bezlepkovou dietu ale vím, že když jím ty "hnusné" potraviny je to mnohem lepší než když jím normální třeba rohlík :D Je na tom nejhorší ta cena, ale co se dá dělat.

17 Helena Lott Helena Lott | Web | 17. ledna 2015 v 12:34 | Reagovat

[10]: Jo, ze začátku jsem měla stejný názor, ale jako kekel mi teď připadá normální chléb :-D

[15]: ze začátku, když to chceš doopravdy dodržovat, tak to silnou vůli doopravdy chce, ale teď je to pro mě největší boj jen tehdy, kdy vidím někde Marlenku :D

18 Zoey Zoey | Web | 17. ledna 2015 v 13:23 | Reagovat

Páni, skvěle napsaný článek, vážně jsem nečetla na tohle téma nic zajímavějšího :-) Moc dobře jsi to popsala a aspoň o tom vím víc.
Moje kamarádka má také tuhle dietu, a je to vážně zajímavý způsob stravování. Obdivuju tě za to, že jsi se vzdala těch všech věcí a tak :)) I když je pravda, že když nejí člověk třeba dva měsíce sladké, pak už mu prostě nechutná..:)

19 Calistka Calistka | Web | 17. ledna 2015 v 13:27 | Reagovat

Wow, celkem obdivuji někoho, kdo má bezlepkovou dietu, je to hold obtížnější no :( takže ti přeji hodně štěstí :)

20 raia | creyativite ^∇^ raia | creyativite ^∇^ | E-mail | Web | 17. ledna 2015 v 19:01 | Reagovat

ja som alergická na obilniny, takže to mám dosť podobné. ale je to tak že sa aj chcem takto stravovať. je to zdravšie.

21 Olja:) Olja:) | Web | 17. ledna 2015 v 19:25 | Reagovat

Je pravda,že teď se bezlepková dieta hodně všude řeší. Mojí tetě jí přikázali někdy předloni a poté co jí to za rok jezení málem peněžně zrujnovalo (jelikož i jak píšeš to vážně není levná záležitost) ,začala jíst zase normálně,ale některé ty věci si odpouští. Zatím nějaké extra problémy nemá no,tak snad to tak vydrží. Mě by to asi zpočátku hrozně vadilo,protože prostě bílé pečivo totálně miluju,čokolády bych se nevzdala a bez piva? :D hm to by taky bylo obtížné. Každopádně je to asi vcelku zdravé ne? :)

22 Lizz Lizz | Web | 17. ledna 2015 v 19:49 | Reagovat

Sama musím říct, že tyhle lidi (tím pádem i tebe) hrozně moc obdivuju. Neumím si představit, že bych najednou nemohla jíst tolik věcí!:O Poslední dobou mně i připadá, že přibylo hrozně moc lidí s touhle dietou a člověk se ani nemůže divit, protože ti výrobci, jen aby zbohatli, tak do toho jídla dávaj takový sračky, že se potom divit ani nemůžem, že:D:O Bezlepkovou dietu jsem zkoušela, a začátek byl vážně těžkej. Hlavně se mi po týdnu už dělalo špatně z těch rýžových chlebů:D Taky vůbec nepochopím, proč jsou tyhle věci tak šíleně drahé,t o se potom život musí sakra prodražit:O Každopádně tě hrozně moc obdivuju, sama jsem to po týdnu vzdala, protože čokolády sem se prostě vzdát nemohla:((:D

23 Helena Lott Helena Lott | Web | 17. ledna 2015 v 20:29 | Reagovat

[21]: Ano, zdravé to je, ale pokud má celiakii, tak jí nic ani být nemusí, ale ničí ji to zevnitř, tedy ničí střeva. Nemusí se to nijak projevovat zatím, ale za takových 10 či více let to může skončit rakovinou :-?

[22]: čokoládu člověk klidně jíst může, jen v ní nesmí být lepek :D já bych bez čokošky třeba nepřežila den, natož týden :-D ale jak jsem psala, vůbec to není tak těžké, jak se to vlastně na první pohled může zdát :-) a víc je toho hlavně proto, že se lidi dají vyšetřit, podle mě těch případů celiaků/alergiků nijak nepřibývá, je to pořád stejné, jen to ti lidi nevěděli :-? ještě pořád je hromada lidí, kteří mají celiakii a vůbec to netuší :-?

24 Ronnie Sparks Ronnie Sparks | E-mail | Web | 18. ledna 2015 v 9:18 | Reagovat

Mně nedávno zjistili alergii na mléko, takže jim vše kde není mléko, ale někdy to  prostě nedám a vezmu to co mám ráda :-/

25 Mariiis_N Mariiis_N | Web | 18. ledna 2015 v 11:55 | Reagovat

Vždycky mě to přišlo hrozné děsné tady ta bezlepková dieta a bylo mě líto všech  kteří ji mají. Některé potraviny jsou ale vážně dobré :)

26 kelly145 kelly145 | Web | 18. ledna 2015 v 12:36 | Reagovat

Tak v tomto môžem zaželať len veľa šťastia! :) A máš môj obdiv :) ja by som to nezvládla

27 *Shock *Shock | Web | 18. ledna 2015 v 14:00 | Reagovat

Tyjo.. obdivuju tě, nedovedu si představit , že najednou nemůžu tolik věcí..
máš můj veliký obdiv! :)

28 Ko Ky Ko Ky | E-mail | Web | 20. ledna 2015 v 4:12 | Reagovat

děkuji za přání k dalšímu blogování:)

29 Ko Ky Ko Ky | E-mail | Web | 20. ledna 2015 v 4:13 | Reagovat

Tedy obdivuji tě, mne osobně i některá bezlepková strava vadí. :(

30 EW* EW* | Web | 20. ledna 2015 v 18:02 | Reagovat

Před pár lety si doktoři mysleli, že to má brácha, ale nakonec ne :-)  jsi stejně úplně skvělá a hlavně je super, že sis na to dokázala zvyknout a chutná ti to :)
já jsem jedla pár věcí bez lepku a docela mi chutnaly :) úplně miluju mandlové a pistáciové sušenky bez lepku od Nutrendu <3

31 Barlie Barlie | Web | 20. ledna 2015 v 18:20 | Reagovat

Tak to byl vážně skvělý a inspirativní článek.
Mám spolužačku, co má bezlepkovou dietu a je mi jí líto, když říká, že má třeba chuť na rohlík, ale ona mi říkala, že nezná žádnou bezlepkovou náhražku za rohlík, takže jí tohle řeknu, určitě bude nadšená :)
Mě by asi vadilo to, že je to dražší než normální strava a hůř se to shání. Ale je to určitě o zvyku, a je super, že ses s tím takhle poprala :)

32 Amálka Amálka | Web | 21. ledna 2015 v 12:08 | Reagovat

Články, kde někdo popisuje vlastní zkušenost čtu nejradši :-)
Jinak popisovanou dietu by mi vlastně ani moc nevadilo dodržovat, až na jednu výjimku - pivo. To by bylo fakt těžký, hlavně v létě.

33 ivanasays ivanasays | Web | 22. ledna 2015 v 17:21 | Reagovat

Ja som sa tiez teraz dala na bezlepkovu dietu lebo mi byvalo casto zle a podobne a zatial musim povedat ze sa citim o dost lepsie a vobec to nie je take hrozne ako si vsetci myslia :D myslim ze sa da naozaj takmer vsetko nahradit :))

34 El El | 22. ledna 2015 v 17:24 | Reagovat

A jak můžu poznat že mám celiakii?nebo víš o nějakých příznacích?

35 Helena Lott Helena Lott | Web | 22. ledna 2015 v 20:46 | Reagovat

[34]: Ahoj, mezi příznaky průjmy (nebo naopak zácpy), zvracení, bolesti břicha, časté nemoci, kosti jsou náchylnější na lámání (já třeba měla zlomeného něco v jednom kuse) a dál, určitě to najdeš na netu, nic víc mě nenapadá. Ale základ jsem snad vystihla :-)

[32]: Ono je i bezlepkové, ale pít se to zrovna moc nedá a je drahé jako čert :D

36 S. S. | Web | 23. ledna 2015 v 9:37 | Reagovat

Hezký a velmi zajímavý článek. Přijde mi lepší to číst od člověka, který s tím má přímé zkušenosti. V mém okolí mám taky asi 3 lidi, kteří nesnesou lepek. Je to poměrně rozšířené řekla bych.

37 Jana Nováková Jana Nováková | E-mail | 26. ledna 2015 v 13:36 | Reagovat

Mám některé příznaky, ale zatím jsem se neodhodlala tu dietu nijak dodržovat...právě kvůli závislosti na běžném jídle. Tohle by mě snad mohlo dokopat k dočasné roli pokusného králíka, ale kdo ví, někdy nepomůže vůbec nic. (Sleduji jako Margareth Wittgenstein).

38 Helena Lott Helena Lott | Web | 26. ledna 2015 v 15:22 | Reagovat

[37]: Zajdi k lékaři, příznaky nemusí nic znamenat :-) A pokud se ti to potvrdí, neboj, vážně to není tak hrozné, jak se zdá :-) Budu držet palce! :-)

39 Lenka Lenka | 26. ledna 2015 v 16:22 | Reagovat

Dobrý den, celiakie mi byla diagnostikována minulý týden a je to pro mě něco nového. Bojím se, jak zvládnu přestup na bezlepkovou dietu. Ve článku jste psala, že je to finančně náročné, mohla byste to prosím upřesnit? Už jsem viděla ty pálky za bezlepkovou stravu, ale nejde třeba koupit něco levnějšího? Myslím tím pečivo, mouku a tak. Musí přeci existovat nějaký způsob, aby se to dalo nějak finančně utáhnout. A nevíte, kde bych mohla najít informace jak podporuje zdravotní pojišťovna dietu? Psala jste o VZP, ale jsem u jiné. Jinak celkově děkuji za článek, určitě je velmi nápomocný, do soutěže jsem se přihlásila, uvidíme, jak to dopadne. Všimla jsem si, že odpovídáte jen na nějaké komentáře, ale budu ráda, pokud si na mě uděláte čas :-)Předem děkuji.

40 marcela marcela | E-mail | 26. ledna 2015 v 16:58 | Reagovat

Dietu dodržujeme skoro celá rodina,sestra měla problémy od mimina a je to už 31 let solamyl nad zlato...
Pečení chleba ,pečiva to už je věda... někdy se podaří někdy né. Kdo umí klobouk dolu,ale je to i o trpělivosti a nevzdávat to...
Pokud máš peníze je ti hej...
Ale jsou  vážnější nemoci,ikdyý´ž to bezlepku je složitější na denní život. 8-)  8-)  8-)

41 Helena Lott Helena Lott | Web | 26. ledna 2015 v 18:07 | Reagovat

[39]: Dobrý večer, co se týče ceny, tak vždycky nejspíš najdete něco levnějšího - levnější mouka se dá sehnat, s pečivem už je to horší, ale vždy se to dá zastoupit něčím jiným, třeba různé "polystyreny", pokud víte, co myslím. Je to na vás, musíte skočit do obchodu a zjistit, jak je to ve vašem městě. Ohledně pojišťoven vážně nevím, u všeobecné je to tři a půl, další vážně nevím, ale určitě je to dohledatelná informace. Přeji hodně štěstí :-)

[40]: Taky si myslím, že je hromada horších nemocí a ta celiakie vlastně není tak hrozná. Dokonce si to ani neuvědomuji jako nemoc, vím, že jsou věci, které nemůžu, ale že bych byla nemocná, ani to tak necítím :-)

42 Mili Mili | 27. ledna 2015 v 0:42 | Reagovat

Dobrý večer, zrovna jsem objevila vaš blog a jak tady píší ostatní, je napsany velice pěkně a užitečně. Já jsem měla rok velké problémy s jídlem, skoro z každeho mi bylo na zvracení, prujem atd. poslední pul rok jsem uz jedla jen ovoce a zeleninu, přotože mi bylo ze všeho zle. Zhubla sem 14 kilo a přidali se velké bolesti břicha. Po všech možnych vyšetřeních (a dost nepříjemných :-|), my před měsícem zjistili alegii na lepek. Byla jsem a da se říct že pořád ještě jsem z toho trochu vyděšená. Vubec nic sem o nemoci nevěděla a tak sem začla studovat na internetu všechny možné članky. Když jsem si přečetla ted,ten váš, lituji že sem ho nenašla hned. Je v něm napsano vlastně vše. Takže za nej děkuji :-) Bohužel vařit bezlepkově ještě neumim a ani nevím jak začít, ale snad to zvladnu. Pokud by jste mi v tom mohla poradit, budu jen ráda :) Pěkný večer

43 Helena Lott Helena Lott | Web | 27. ledna 2015 v 18:50 | Reagovat

[42]: Krásný večer, děkuju moc, jsem ráda, že článek pomohl :-) co se týče bezlepkového vaření, na internetu je již hromada receptů... často stačí jen vyměnit mouky :-) Určitě bude trvat, než se to všechno naučíte, ale nebojte, určitě to zvládnete, vážně to není takové hrozné. Je hromada horších věcí... ale samozřejmě to nechci bagatelizovat. Na blogu plánuji sdílet nějaké mé oblíbené recepty, tedy pokud máte zájem, můžete se ještě někdy zastavit. Přeji vám hodně štěstí :-)

44 Mili Mili | 28. ledna 2015 v 0:32 | Reagovat

Děkuji za povzbuzeni a za recepty budu jen rada. :-)

45 Nikča Nikča | E-mail | 28. ledna 2015 v 10:20 | Reagovat

Ahojky,
já mám Celiakii již 5let a dodržuji jí stryktně 4roky. První rok jsem protestovala, bylo mi dobře tak proč bych to měla dodržovat, ne?? :-D
Po roce jsem byla na chatě s bývalým a jeho "malá" sestřenka tam byla s námi. Ona do mě pořád rejpala, co dělám špatně, jak jsem hloupá atd. Po té dovolené jsem zjistila, na netu, že při nedodržování bych například nemohla mít děti, tak mě to trklo a začala jsem to dodržovat.
Krom toho, že mám problémy s klouby, ale totální. Ve 22letech mám bolesti ramen, nezapadají mi do kloubních jamek. Křupe mi v kyčlích, mám bolesti kolene, tvoří se mi záněty v koleni, prostě super. :-|
Ale bezlepková dieta mi dělá dobře, zhubla jsem po ní 25kg, což se minnedařilo před tím, byla jsem jak Méďa kulička :-D
Za mě Celiakie, super 4 roky jsem na tom "super".
Když sním něco špatného, vážně omylem, tak mám záchvat, jak nevím co. Ale tak jinak, pohoda :-D.
Všem Celiakum přeji ať to zvládnou a jsou v pořádku. :)

46 Em Age Em Age | Web | 11. února 2015 v 12:57 | Reagovat

Ty jo, mám na tebe spoustu otázek, co se týče celiakie (na FB jsem ti komentovala ten příspěvek, že doktoři u mě stále neví), nicméně když si dám něco, kde je lepek (rohlík, chleba, nebo i Twister z KFC), rozbolí mě břicho a většinou následuje průjem. Také mívám často vyrážky na kůži, hlavně na rukách a dekoltu... dietu držím... a je mi lépe. Jak to, že doktoři stále nic nevědí? Měla jsi také vyrážky?
Když tak mi napiš na FB: Monika Hrabáková (je tam víc mých jmenovkyň, ale já mám jako jediná profilovku s kloboukem)... ráda bych zjistila víc a nechce se mi to rozebírat tady v komentech.

47 Vevii Tomášková Vevii Tomášková | E-mail | 12. února 2015 v 15:21 | Reagovat

Ahoj už 3 roky držím bezlepkovou dietu, ze začátku je to trochu boj, ale člověk si časem na vše zvykne, finančně je to více náročné, složitější je si vybírat výrobky, které tělu neublíží, ale pomohou.

48 JefferyAbopy JefferyAbopy | E-mail | Web | 2. října 2017 v 10:03 | Reagovat

Stress can have an unbelievable impact on health. It can come from a variety of sources and have a diversity of manifestations. The tips that are outlined below will aid in the identification of the factors that cause stress and in the steps that we can take to reduce its impacts or eliminate them entirely.

<a href=https://www.acheterviagrafr24.com/commander-sildenafil-100-ranbaxy/>commander sildenafil 100 ranbaxy</a>

49 Matthophy Matthophy | E-mail | Web | 24. srpna 2018 v 12:18 | Reagovat

Kamagra Chewable 100 Mg Canada Viagra Without Doctor Visit My Cat Ate An Amoxicillin  <a href=http://ciali5mg.com>canadian pharmacy cialis</a> Cialis 10mg Or 20mg Buy Viagra In Ireland Prezzo Viagra 100

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama